Čišćenje stakla i prozora može biti jednostavan zadatak ako slijedite prave korake i koristite odgovarajuće alate i sredstva za čišćenje.
Kod kvalitetnog sredstva za čišćenje stakla i prozora izuzetno je bitno brzo isparavanje i hlapljenje. Kod takvih sredstva minimalna je mogućnost za ostavljanje tragova nakon pranja.
Dvije su vrste sredstva koje se najčešće koriste za pranje stakle. Odabir vrste sredstva može ovisiti o količini, vrsti, dostupnosti staklene površine ali i o željenom načinu pranja stakla i prozora.
Sredstva za špricom pogodna su za manje staklene površine, ogledala, osjetljive površine poput ekrana i dr. Jednostavna su za upotrebu te ih nije potrebno dodatno razrijeđivati. Preporuča se upotreba krpe za stakla.
Sredstva u boci praktičnija su za velike staklene površine. Kod pranja i čišćenja velikih staklenih površina uz učinkovitost bitna je i isplativost. S ozbirom da je riječ o koncentratima koji se razrijeđuju, ova sredstva izuzetno su isplativa. Koriste se za pranje staklenih površina uz ekstrakcijske sustava ili sa profesionalnim T brisačima stakla. Moguće je korištenje i uz runo i krpu. Sredstvo se razrijeđuje u vodi te se tom otopinom peru stakla runom, krpom ili spužvom ovisno o jačini zaprljanja. Potom se stakla brišu T gumenim brisačem ili krpom.
Krpa od mikrovlakana je nezaobilazan proizvod u čišćenju staklenih i osjetljivih površina. Iako je općeprihvaćen alata za čišćenje prozora papir tj. papirnati ručnici to nikako nije u skladu s održivim razvojem. Jednokratni papirnati ručnici za razliku od krpa koje se mogu višekratno koristiti predstvaljaju nepotreban otpad ali i trošak korisnicima.
T brisač je koristan alat za brzo i učinkovito uklanjanje otopine za čišćenje i vode sa stakla. Najčešće se koristi u kombinaciji sa runom kojim se prethodno nanosi otopina na površine.
Uz navedeno trebat će vam kanta za miješanje i držanje otopine za čišćenje. Za zaštitu ruku tijekom rukovanja otopinama za čišćenje koristite gumene rukavice.
Za površine na visini koriste se teleskopski štapovi, ljestve ali i pokretne podizne bine. Korištenje bina najčešće je kod vanjski staklenih površina poput prozora ili staklenih fasada.
Prije nanošenja otopine za čišćenje i pranja stakla obrišite prašinu s okvira prozora i praga kako biste uklonili svu nečistoću i ostatke. Za to možete koristiti meku četku ili krpu. Tvrdokorne mrlje nježno uklanjajte strugačem za staklo. Pazite da staklo bude natopljeno otopinom za čišćenje.
Preporuka je čistiti prozore po oblačnom danu ili kada staklo nije izloženo izravnoj sunčevoj svjetlosti. Čišćenje prozora na izravnoj sunčevoj svjetlosti može uzrokovati prebrzo sušenje otopine za čišćenje, što dovodi do mrlja. Osim toga, uvijek budite oprezni kada radite na visokim prozorima. Sigurnost bi trebala biti prioritet prilikom čišćenja prozora na visini.
Vaš Clean.hr!